Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri

Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri

Hızın Getirdiği Dezanavantaj

   Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri konusuna geçmeden önce bu ihtiyacın doğuş noktasını size anlatmak istiyorum. Bilgisayarın ortaya çıkmasından bu yana en büyük icatlardan biri nedir diye soracak olursanız şüphesiz internet deriz. İnternet gerek bilim alanında gerek ticaret alanında gerekse iletişim alanında yeni yöntemler bulmamıza ve bu işlemleri gerçekleştirirken hızımızı olabildiğince artırabilmemize olanak sağladı. İnternet sayesinde birçok yeni iş dalı ortaya çıktı ve milyonlarca insana istihdam sağlandı. Bilgiye o kadar hızlı ulaşır olduk ki artık saatlerce ansiklopedi ya da kitap karıştırmamıza gerek kalmadan tek tuşla öğrenmek istediğimizi öğrenir olduk. Ancak bu hız beraberinde birçok tehlikeyi getirdi.  Artık suçluların herhangi bir illegal eylemi gerçekleştirirken onlarca ekipmana değil, internete bağlanabilen küçük bir telefona sahip olması yeterli oldu. Her insanın sahip olduğu internet bağlantısının farklı olduğunu düşünüp bu kişilerin kolayca yakalanabileceğini düşünebilirsiniz. Ama bu suçların başkasının internet bağlantısıyla yani farklı birinin kimliğiyle de işlenebildiğini söylesek bunu nasıl çözerdiniz? Sizi hiç yormadan cevabı verelim; Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri.

Log Kaydı Nedir ve Nasıl Tutulur?

  Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri ile elinize geçen en büyük avantajlardan biri log kaydı tutabilmeniz. Log kaydı internet güvenliği hakkında bilgisi olmayanlara yabancı gelebilir. Bu yüzden genişçe anlatmak gerektiğini düşünüyoruz. Log kaydı sizin internet hizmetinizi kullanan kişilerin hangi internet sitelerine ne zaman giriş yaptığını ve websitelere hangi isteklerde bulunduğu bilgisini içeren veriler topluluğudur. Bu verilerin doğru okunması için dijital olarak imzalanması gerekmektedir. Zaman damgası da denilen bu imzanın amacı girilen logların hiçbir şekilde değiştirilmediğine dair kanıtlanmasıdır. Zaman damgası bulunmayan log kayıtlarına müdahalede bulunulmadığı kanıtlanamayacağı için bu kayıtlar tamamen geçersiz sayılmaktadır.

   Birden fazla kişinin kendi internet hizmetini kullanmasına olanak veren her şirketin, kurumun ya da kişinin log kayıtlarını tutması zorunludur. Bu zorunluluk 5651 sayılı kanun ile hukuki olarak kesinleşmiştir. Log kayıtlarının zorunlu tutulmasının en büyük sebebi internet hizmeti veren bireylerin suça yardım etmesini engellemek ve olası bir suç işlenmesi durumunda suçsuz olmasına rağmen hüküm giymesini engellemektir. Bunun dışında log kayıtlarına sahip olan bir işletmede suç işlenmesi durumunda her internet hareketinin kayıt altına alınmasından dolayı suçun asıl sahibinin bulunması oldukça kolaylaşacaktır.

Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri'nin Artıları Nelerdir?

   Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri log kaydı tutmanın yanında sizin ve müşterilerinizin kat kat daha güvende olmasını sağlar. Bu sistemlerin en büyük artısı kendi kurumunuza özel bir giriş ekranı oluşturabilmenizdir. Bu giriş ekranı yalnızca görsel olarak değil güvenlik açısından da birçok avantaj sağlar. Kurumunuza özel giriş ekranı sayesinde müşterilerinizin veya internet hizmetinizden yararlanmak isteyenlerin farklı kimlik doğrulama aşamalarından geçmelerini sağlayabilirsiniz. Üniversite kampüslerinde genellikle TC kimlik numarasıyla doğrulama yapılırken, restaurant, cafe ve bar gibi yerlerde çoğunlukla SMS ya da güvenlik kodu doğrulaması kullanılmaktadır. Eğer işyeri sahibiyseniz e-posta yöntemini de kullanabilirsiniz.

   Yönetici panelinin bulunduğu Toplu Kullanım Hotspot Sistemleri diğerlerine nazaran daha çok seçenek sunmaktadır. Yönetici panelini kullanarak internet hizmetinizden yararlanan her bir kullanıcının kullanım limitini ve hızını belirleyebilirsiniz. Böylelikle asıl işlerinizi gerçekleştirdiğiniz ana bilgisayarda herhangi bir hız sorunu yaşamamış olursunuz. Bunun dışında internet kullanımının belli saat aralıklarıyla son bulmasını sağlayabilirsiniz. Sisteme dahil ettiğiniz kullanıcılara özel e posta veya sms gönderebilir istemediğiniz kullanıcıları sistemden silebilirsiniz. Bunlar dışında sisteminize dahil olan herkesi telefon ve e-posta dökümünü alabilir, elinizde somut verilerin olmasını sağlayabilirsiniz.