Telefonsuz İnternet

Telekom Altyapısı Olmadan İnternet

Geleceği Değiştiren İcat: İnternet

    Yüzyıllar boyunca insanlar teknolojinin sürekli ilerlemesini amaç olarak edinmiş, yeni icatlarla ve buluşlarla hayatını olabildiğince kolaylaştırmaya çalışmıştır. Bilimin kümülatif bir yapısı olmasına bağlı olarak zaman geçtikçe teknolojinin gelişme hızı artmış ve akıl almaz boyutlara gelmiştir. Dünya tarihindeki en büyük icat ve buluşlar arasında ilk sırayı kesinlikle ateşin aldığını söyleyebiliriz. Ancak bunun yanında hayatımızı kökten değiştiren tekerlek, ampul ve telefon gibi icatları da unutmamak gerek. Peki yakın tarihte ekonomileri, şirketleri, iletişimi, siyaseti hatta savaşları bile etkileyen bir icat bizlere sunuldu. İnterneti tahmin etmesi pek de zor olmada gerek. Makalemizin konusu telekom altyapısı olmadan internet ama önce birlikte interneti hangi alanlarda kullandığımıza göz atalım.

İnterneti Hangi Alanlarda Kullanıyoruz?

   İnternet deyince sıradan bir vatandaşın aklına genellikle; Google'da arama yapmak, Facebook ve Twitter'a girip zaman öldürmek veya Whatsapp aracılığıyla başka insanlarla iletişim kurmak gelebilir. Küçük bir çocuğa sorarsanız da onun aklına büyük ihtimalle flash oyun sitelerinde oyun oynamak veya Youtube'a video izlemek gelecektir. Ancak internet sandığımızdan çok daha fazlası. Büyük devletlerin ekonomileri, şirketlerin hisse değerleri, hatta bir ülkenin siyasi durumu bile internet üzerindeki küçük bir kıvılcımla yerle bir olabiliyor veya iyileşebiliyor. Hatırlarsınız 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinde seçmenlerin internet üzerinden yapılan paylaşımlarla manipüle edilerek belli bir partiye oy atması sağlandığı düşünülüyor. Doğru mu değil mi bilinmez ancak internetin kullanmasını iyi bilen biri için çok iyi sonuçlara yol açacağı aşikar. Bunun en iyi örneğini görmek için dünyadaki en zengin insanlar listesindeki en tepedeki adama bakmanız yeterli. Jeff Bezos internet ortamının geleceğini görmüş olacak ki 1996 yılında evinin garajında bir e-ticaret sitesi olan Amazon.com'u kurdu. Günümüzde ise onlarca şirketin sahibi ve 1996 yılından beri kendi kurduğu sitenin CEO'su.

İnternete Hangi Yollardan Sahip Olabiliriz?

   İnternete ulaşmak artık markete gidip ekmek almak kadar kolay bir hale geldi. Özellikle son yıllarda artan internet kullanımına bağlı olarak yeni internet sağlayıcıları ortaya çıkmaya başladı ve pazarda büyük bir rekabet ortamı oluştu. Artık şirketler kendi internetini satmak için çeşitli promosyonlar, indirimler ve kampanyalar oluşturmaya başladı. Onlarca farklı internet sağlayıcısından birini seçmek oldukça kolay. Fakat oturduğunuz binanın ve dairenizin de uygun altyapıya sahip olması gerekli. İnternet altyapısı olan evlerin bazılarında ise hız sorunu karşımıza çıkabiliyor. Türkiye'deki kablolu internet sağlayıcılarının hepsinin altyapısını Türk Telekom kuruyor. Eğer evinizde uygun altyapısı yok ama yine de Telekom altyapısı olmadan internet sahibi olabilirsiniz.

 Telekom Altyapısı Olmadan İnternet Nasıl Bağlatılır?

   Kablosuz istasyonlarımız aracılığıyla internet bağlatan müşterileri geçmişte hız problemleriyle karşılaştığı ve uydudan internet bağlatmanın maliyetinden kurtulmak için internet türlerini kablolu olarak değiştiriyordu. Ancak durum geçtiğimiz birkaç sene içinde oldukça değişti. Telekom altyapısı olmadan internet bağlatmak isteyenlerin sayısı oldukça arttı. Bunun başlıca sebepleri arasında maliyetin oldukça düşmeye başlaması, hız sorunlarının ortadan kalkması ve Türkiye'nin çoğu şehrinde uydudan internet erişiminin sağlanması yer alıyor.  Kablosuz vericilerimizden bağlanılan internet sayesinde hem download işlemlerinizi hem de upload işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Telekom altyapısı olmadan internet sahibi olmanın diğer artı yanıysa hizmeti almak için herhangi bir telefon hattına ihtiyaç duymamanız. Bu özelliğe ek olarak 128 adede kadar IP adresi alıp cafe, işyeri gibi kuruluşlarda kurumsal internet hizmeti verebiliyorsunuz. Telekom altyapısı olmadan internet sahibi değilseniz tek yapmanız gereken uydudan internet bağlantısı sağlayan şirketlerle görüşmek ve istediğiniz internet hız paketini seçip kaliteli bağlantının keyfini sürmek.