Restaurant İnternet Sistemleri

Restaurant İnternet Sistemleri

Restaurant İnternet Sistemleri Neden Var?

   Günümüzde internetin ulaşamadığı alan neredeyse hiç yok. İnsanlar istediği an oturduğu yerden dilediği bilgiye ulaşabiliyor. Ancak bu bilgilere ulaşırken de bazı bedeller ödemek zorunda kalabiliyorlar. Özellikle kötü amaçlı ve korsan yazılımların çoğaldığı günümüz internet dünyasında bilgilerimizi saklamak ve onların herhangi bir suça alet edilmesini engellemek oldukça zor. Masum olduğu halde suça ortak edilebilecek kişilerin başında toplu internet hizmeti veren kurum, şirket veya restaurant gibi yerlerin sahipleri geliyor. Aynı internet üzerinden yapılan yasal ya da yasal olmayan tüm eylemlerin aynı IP üzerinden gerçekleşmesi asıl suçluların yakalanmasını zorlaştırıyor. Restaurant İnternet Sistemleri ise tam bu noktada devreye giriyor. Bu sistemler sayesinde kimin ne zaman hangi sitelere girdiği ve hangi eylemleri gerçekleştirdiği kayıt altına alınıyor. Gelin bu sistemleri daha detaylı inceleyelim.

Restaurant İnternet Sistemleri Nedir?

    Restaurant İnternet Sistemleri, işletmenizde bulunan müşterilerin internet hizmetinizi kullanırken gerçekleştirdiği tüm eylemleri log kayıtları şeklinde tutmayı sağlar. Log kayıtları aynı telefonunuzdaki bir casus gibi neyi ne zaman yaptığınızı kaydediyor. Bunu gerçekleştirirken asıl amaç restaurant sahiplerinin sağladığı internet ile müşterilerin herhangi bir suç işlemesi durumunda zanlı durumuna düşmesini engellemek. Aynı zamanda bu log kayıtları asıl suçlunun kim olduğunu da ele veriyor. 2007 yılında çıkan 5651 sayılı kanuna göre  Restaurant İnternet Sistemleri bulunmayan işletmeler cezai yaptırıma maruz kalabiliyor. Bunun sebebi anlayacağınız üzere, herhangi bir bilişim suçu işlendiğinde suçlunun bulunmasının oldukça zorlaşması. Olası bir geriye dönük soruşturma için de en az 6 ay önceki log kayıtlarına sahip olmanız gerekiyor.

Restaurant İnternet Sistemleri Nereden Elde Edilir?

Eğer bir restauranta sahipseniz ve internet hizmeti de veriyorsanız bu sisteme sahip olmak sizin yararınıza olacaktır. Güvenlik sağlaması ve potansiyel suçlu olmaktan kurtulduğunuz gibi müşterilerinizle aranızdaki iletişimi artırabileceksiniz. En iyi sistemi bulmak için uzun bir süre araştırma yapmalısınız. Eğer güvenmemeniz gereken ve resmi olarak onaylanmamış yazılıma sahip şirketlerle anlaşırsanız bu sizin zararınıza olabilir. Mümkün olduğunca olumlu ve fazla referansa sahip log kayıt şirketleriyle çalışmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.