Cafe İnternet Sistemleri

Cafe İnternet Sistemleri

Rekabet Cafeleri Zora Sokuyor

   Her gün sektöre bir yeni cafe daha giriyor. Bu her ne kadar diğer işletmeler için iyi bir şey olmasa da müşteriler için birçok avantajı olan bir durum. Çünkü rekabet ne kadar yüksek olursa verilen hizmetin de kalitesi o kadar yüksek oluyor. Müşteri memnuniyetine ve sunulan hizmetin kalitesine önem vermeyen cafeler ayakta kalamıyor ve yerini kendinden çok daha iyi olanlara bırakıyor. Ancak diğer meslek gruplarına nazaran cafe işletmecilerinin müşterilerine düşük fiyata daha fazla olanak sağlaması bekleniyor. Hal böyle olunca cafe sahipleri de hizmet verdiği kaynağın en ucuzunu seçmek zorunda kalıyor ve istenmedik sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bunun en büyük örneği; ucuz cafe internet sistemleri kullanan işletmelerin sahip olduğu internet bağlantısından bir suç işlendiğinde log kayıtlarının yetersiz olmasından kaynaklı sorunlar ortaya çıkmasıdır.

Cafe İnternet Sistemleri Neden Kulanılmalıdır?

   Evinize sürekli misafirlerin gelip gittiğini düşünün. Evinizden arada bir küçük eşyalar eksiliyor ama misafirlerin gelmesini de engelleyemiyorsunuz. Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken kimin hangi saatte evinize geldiğini kaydetmek ve neler yaptığını aklınızda tutmak. Cafe İnternet Sistemleri de tamamen bu mantıkla çalışan yazılımlardır. Müşterilerine internet hizmeti veren cafelerde internet üzerinden herhangi bir suç işlenme ihtimaline karşı her müşterinin internette gerçekleştirdiği bütün aktiviteler kayıt altına alınmaktadır. Kulağa korkutucu gelebilir fakat bu sistemlerin kullanılmadığı zamanlarda internet üzerinden işlenen çocukların cinsel istismarı, fuhuş, kumar oynatmak için imkan sağlama, ve müstehcenlik gibi büyük cezaları olan suçların asıl failini bulmak imkansız hale geliyor. Dolayısıyla internet hizmeti veren cafenin sahibi de potansiyel olarak suçlu sayılıyor.

Cafe İnternet Sistemleri'nin Kanundaki Yeri Nedir? 

  Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı 5651 sayılı kanun gereğince hem cafe sahiplerinin mağdur olmaması için hem de illegal internet eylemlerini gerçekleştirenlerin bulunması için internet sistemlerini zorunlu hale getirmiştir. Bu kanuna göre yazılımı resmi olarak onaylanmış şirketlerden yardım alarak mevcut internet trafiğinin tümü kayıt altına alınmalı ve en az 6 ay süreyle arşivlerde saklanmalıdır. Bakanlık gerekli bulduğu durumlarda bu log kayıtlarına erişebilme yetkisine sahiptir.