İnternet Servis Sağlayıcı

İnternet Servis Sağlayıcı

     İnternetin hiç nasıl keşfedildiğini düşündünüz mü? Ya da internetin ilk olarak hangi amaçlar için kullanıldığını ve şimdiki internet sevis sağlayıcı olarak adlandırdığımız şirketlerin nasıl ortaya çıktığını merak edip araştırdınız mı? İnternetin tam olarak ne olduğunu bize söyleyebilir misiniz? Gelin bu ve bunun gibi soruların cevaplarını hep beraber öğrenelim.

İnternet Nedir?

   İnterneti dünyadaki dev bir bilgisayar ağı olarak hayal edebiliriz. İnternet bağlantısı olan tüm bilgisayarları ve onlardan gelen bilgiyi içeren dev bir bilgisayar ağı. Her bir bilgisayarı diğerine bağlayan farklı ağlar düşünün. Bu ağların sayısının tahmin etmek oldukça zor olsa gerek. Günümüzde internet servis sağlayıcı olarak adlandırılan şirketler bağlantıları telefon hatlarıyla veya uydu aracılığıyla gerçekleştiriyor. Şimdilik telefon hatlarıyla yapılan bağlantıların sayısı diğerlerine nazaran bir hayli çok. Ancak internet, bağlantının nasıl olduğuna ve bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin ne olduğuna bakmaksızın, tüm bilgisayarların ortak bir dille iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

İnternet Nasıl Ortaya Çıktı?

   İnternetin ortaya çıkış amacı ve günümüzdeki kulanım amaçları arasında oldukça büyük farklar bulunuyor. Ancak her ne kadar amaç açısından farklar olsa da Amerika Birleşik Devletleri'de yer alan birkaç üniversite bölümü ve Amerikan Savunma Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu 1960'da internetin temelleri atıldı. Bu temelin atılmasının asıl amacı doğal afetler ve nükleer saldırılar gibi iletişim araçlarına büyük zararlar veren olayların sonrasında bile ayakta kalabilecek bir iletişim ağı yaratmaktı. ARPANET ismine sahip ve askeri bir proje statüsü taşıyan bu girişim yıllar sonra, ancak 1970'de hayata geçirilebildi. İlk yıllarında sadece 15 bilgisayarın birbiriyle iletişim kurabilmesine olanak sağlayan ARPANET, yetmişli yılların ortalarında büyük bir gelişme hızı yakaladı ve sadece 6 sene sonra 1976'da İngiltere kraliçesi ilk elektronik postasını gönderme imkanına sahip oldu.

İnternet Nasıl Sivil Kurumlara Yayıldı?

  1970'li yılların sonlarına doğru internet hızla gelişmeye başlamış ve varlığını tüm dünya öğrenmişti. O yıllarda üniversiteden yeni mezun olmuş bir matematik öğrencisi olan Vinton Cerf, doğuştan işitme ve konuşma engelli karısının başkalarıyla da iletişim kurabilmesine olanak sağlamak için internet üzerindeki çalışmalarına başladı. Bir süre sonra interneti sivil insanların kullanabileceği şekline, yani bugünkü haline getirdi. İnternet servis sağlayıcı şirketlerinin daha adının bile anılmadığı o günlerde, Vinton Cerf sayesinde internet olabildiğince hızlı bir şekilde 200 üstünde sivil kuruma yayıldı.

İnternetin Asıl Patlama Noktası

  1980'li yıllar internet için durağan bir şekilde seyretti. Tüm dünyanın internetten haberdar olmasına ve sivil kuruluşlara dahi yayılmasına rağmen o yıllarda host sayısı 1000'i geçemiyordu. Ancak 1991 yılında öyle bir gelişme oldu ki internet kullanıcısı sayısı artık milyonlara ulaşmaya başlamıştı. World wide web yani tam anlamıyla bugün kullandığımız internet sayesinde var olan host sayısı gün geçtikçe katlanıyordu. İnternetteki sitelerin sayısı dört bine dayandığına takvimler 1994 yılını gösteriyordu. İnternetin insanlara ulaşma konusunda en iyi seçenek olduğunu düşünen şirketler kendi sitelerini açmaya başlıyor, hükümetler kendi organizasyonlarını kurmaya başlıyordu. Türkiye ise internete ancak 1993 yılında ulaşabildi. İlk zamanlarda, her ne kadar sadece birkaç kuruluşun ve üniversitenin kullanımına sunulsa da gün geçtikçe yayılmaya başladı ve halkın kullanımına açıldı.

İnternet Servis Sağlayıcı Şirketlerinin Ortaya Çıkması

   İnternet kullanımının artmasıyla birlikte kullanıcıların internet bağlantısına erişebilmesine yardımcı olup bunu ticari bir eyleme dökmek isteyen insanlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Henüz internet küçük bir alana sahipken 1989 yılında ilk servis sağlayıcı şirketi olan The World tüm internet kullanıcılarının ve internet kullanıcısı olmak isteyenlerin hizmetine sunuldu. Ülkemizdeki internet servis sağlayıcı unvanına sahip şirketlere geçmeden önce internet servis sağlayıcılarının tam olarak ne iş yaptıklarını anlatmak isterim.

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir ve Ne İş Yapar?

  İnternetin ortaya çıkmasıyla beraber yeni ortaya çıkan iş alanlarından biri de internet servis sağlayıcılığıdır. İnternet servis sağlayıcıları ülkemizde olduğu gibi büyük şirketler olarak çalışırlar ve müşterilerine belli bir ücret karşılığına internet temin etme konusunda yardımcı olurlar. Ülkemizde en yaygın internet servis sağlayıcı şirketi TTNET'tir. TTNET bu işlevinin de yanında internet bağlatılması muhtemel yerlere altyapı sağlamakla görevli kurumdur. Telefon hattı üzerinden bağlanmayan internet hizmetleri ile ilgili TTNET 'in herhangi bir altyapı sağlama zorunluluğu yoktur.

  Herhangi bir internet servis sağlayıcı ile görüştükten sonra internet bağlantınız kısa bir süre içinde yapılmaktadır. Ancak kaliteli internet servis sağlayıcı şirketini seçmediğiniz taktirde birçok sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunlardan ilki internet hızının sabit ve hızlı bir şekilde kalması değil sürekli düşerek kalitesiz bir bağlantı hizmetine sebep olmasıdır. Böyle bir sorunun sebebi internet hizmeti aldığınız şirketin hat kapasitesinin yeterince yüksek olmamasıdır. Hat kapasitesi düşük olan internet bağlantıları kısa bir süre için hızlı internet hizmetine erişebilse de genel olarak yavaştır. Hat kapasitesi dışında bağlantının türü de oldukça önemlidir. Uydu yoluyla bağlanan internet ile telefon hattı üzerinden bağlanan internet arasında oldukça yüksek hız farkları olabilmektedir.

 Uydu İnterneti ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar

Fiber internet, uzun yıllardır kullandığımız telefon hatları üzerinden bağlantıları sağlanan internet çeşidinin geliştirilmiş halidir. Şu anda en yüksek hıza ulaşabilen ve telefon hattı aracılığıyla bağlanan internet fiber internettir. Fiber internetin ülkemizdeki hızı saniyede 6Gbit'e kadar çıkabilmektedir.

 Uydu interneti, Türk Telekom'un sağlamakla görevli olduğu altyapıları farklı sebeplerden ötürü sağlayamadığı yerlerde daha çok kullanılan bir internet çeşididir. Uydu internetinin fiber internetten bazı farkları bulunmaktadır. İlk olarak uydu interneti çanak anten aracılığıyla sağlanmaktadır. Uydu sistemlerinin çeşidine göre (çift yönlü, tek yönlü) uydu internetinin hızı ve niteliği değişmektedir. Çift yönlü uydu sistemine sahip internet hizmetlerinde yüksek hızda hem veri indirebilir hem de veri gönderebilmektesiniz. Uydu internet servis sağlayıcıları en fazla 100 Mbit'e kadar destek vermektedir. Bu da iki internet bağlantı türü arasında yüksek bir hız farkı oluşmasına neden oluyor.

Türkiye'deki İnternet Servis Sağlayıcıları

  Türkiye'de yerel ve ulusal kullanıcılara hitap eden birçok internet servis sağlayıcısı vardır. Bunlardan ilki hemen herkesin ilk aklına gelen TTNET'tir. TTNET en çok kullanıcıya sahip olan internet servis sağlayıcısı olmasıyla beraber en hızlı internet hizmetini veren şirket olarak bilinmektedir. TTNET'in öğrencilere ve yalın internet sahibi olmak isteyen müşterilerine özel farklı kampanyaları ve indirimleri bulunmaktadır. TTNET haricinde Turk Telekom alt yapısını kullanarak internet hizmeti veren birçok şirket bulunmaktadır. Turkcell Superonline ve Turk.net de TTNET ile aynı kulvarda ve kalitede sayılabilecek diğer iki internet servis sağlayıcı firmadır. Bu iki firmanın da çeşitli indirim ve kampanyaları mevcuttur. Bunların dışında Vodafone ADSL, D Smart Net ve Netspeed de diğer bilindik internet servis sağlayıcılarıdır.

   Genellikle Türk Telekom'un alt yapı konusunda sorun yaşadığı veya hat problemleri olduğu yerlerde kullanılan uydu internetleri de makul hızlara çıkabilmektedir.  UyduNet uydu interneti konusunda en güvenilir ve bilindik şirkettir. UyduNet dışında uydu bağlantısı kullanan diğer internet servis sağlayıcı şirketi TooWay'dir. Her iki şirket de kendini uydu interneti sağlamak konusunda kanıtlamış internet servis sağlayıcılarıdır.